אבחון למדרסים

תוכן עניינים
למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

אבחון למדרסיםהשימוש הקבוע במדרסים יכול להיות נחוץ בשל סיבות מגוונות, החל ממבנה לא רגיל של כף הרגל, דרך בעיות יציבה, כאבים או דלקת וכלה בכאבי גב או כיבים שנובעים מסוכרת.

יש גם סיבות נוספות שיכולות להוביל להמלצה להשתמש במדרס, כגון פעילות ספורטיבית מאומצת אך תהה מה שתהא הסיבה – המדרס המצוין הנכון יתקבל רק באמצעות תהליך מקדים של אבחון.

היכן מתבצע האבחון

אבחון למדרסים יחל בדרך כלל על ידי גורם מקצועי כגון אורתופד או מומחה לכף הרגל. האבחון יכול להתבצע במרפאה פרטית או במרפאת של קופת החולים ולעיתים הגורם המפנה יהיה רופא בבית החולים. ישנם מצבים שבהם הרופא ימליץ על מדרס מהסוג הקשיח יותר (שנקרא גם ביו דינאמי) ולעיתים קרובות יותר ההמלצה תהיה להשתמש במדרס שעשוי חומר יותר רק אך גם תומך. זהו רק השלב הראשון. בהמשך, נחוצים עוד כמה שלבים בדרך להתאמה המושלמת.

האבחון וההתאמה יתבצעו בדרך כלל במכון אורתופדי, שמספק מגוון רחב של עזרים ואביזרים כגון סדים, תומכים, רפידות ומדרסים. ניתן אמנם לרכוש סוגים שונים של מדרסים גם בחנויות שאינן מתמחות בהכרח באביזרים אורתופדיים, אולם יש לקחת בחשבון שבחנויות כאלה (למשל חנויות לצרכי מטיילים וחיילים), לא מתקיים אבחון מקצועי ולעיתים לא מתקיים אבחון כלל.

אבחון – יותר מכף הרגל

גם מי שאיננו מומחה למדרסים יודע בדרך כלל שאת המדרס מכניסים לתוך הנעל – לעיתים נעל נוחות, לעיתים נעל ספורט, לעיתים נעל אורתופדית. משום כך, אין ספק שהגורם שמבצע את האבחון ואת ההתאמה צריך לאבחן נכון את כף הרגל של המטופל אך יש צורך גם לבחון את הנעל עצמה שאותה נועל המטופל. להתאמת מדרסים חשוב להגיע עם נעליים נוחות, שבתוכן ימוקמו בהמשך המדרסים. אך לא רק סוג הנעל ואפילו מבנה כף הרגל חשובים לתהליך האבחון.

מה יתבצע בתהליך מקצועי של אבחון לצורך התאמה של מדרס? מלבד בחינת הנעל תתבצע בחינה מקיפה של כף הרגל. איש המקצוע יבדוק האם כף הרגל של המטופל מאופיינת בעקב בולט, בקשת גבוהה, בפלטפוס. יתבצע תשאול לגבי מקומות כאובים, אזורים שבהם חש המטופל באי נוחות בשעת דריכה או הליכה.

לא פחות חשוב – הנבדק יבחן בשעה שהוא נמצא בישיבה, לאחר מכן כאשר הוא דורך על כפות רגליו וכן נמצא בתנועה. מכיוון שהמדרס נועד בין היתר לספק מענה ותמיכה במצבים של מדרך לקוי או בעיות יציבה, אי אפשר לדבר על אבחון יעיל בלי לראות לאיזה כיוון נוטה הרגל, האם הגב נשמר כשהוא ישר, הוא כף הרגל מוטה בזווית.

ישנם מכונים אורתופדיים שבהם האבחון כולל גם שימוש במחשבים ובתוכנות עזר. זה יכול להיות יעיל, אולם חשוב מכך שאיש המקצוע יהיה מאבחן מנוסה ואמין. חשוב שלאחר האבחון תילקח תבנית של כף הרגל, כדי שניתן יהיה לצקת או ליצור מדרס מדויק, שתואם את מבנה הרגל ואת האבחון.

שיפורים לאחר התאמה

לפעמים, אבחון יעלה את האבחנה שניתן להסתפק במדרס מוכן, לאו דווקא כזה שיש להכין לפי תבנית כף הרגל. עם זאת, לעתים קרובות הפתרון הטוב ביותר יהיה הכנת מדרס אישי, לטיפול בכאב, ליקוי מבני, שיפור מנח כף הרגל. כאשר מכינים מדרס לפי מידה, האבחון יוביל ליצירת מדרס בתהליך שיכול לארוך זמן מה, שבוע, שבועיים, לעתים גם חודש.

גם לאחר שהמדרסים מוכנים לא ניתן לומר שהאבחון מסתיים. לאחר המדידה ניתן לבצע בדיקה נוספת, ואם צריך – תתבצע התאמה סופית ושיפורים לקבלת נוחות מקסימלית. שיפור ותיקון יכולים להתבצע גם לאחר תקופת התנסות ושימוש, כשלעתים יתברר שיש צורך להוסיף לטיפול תוספת חיזוק באמצעות רפידות.

מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.