מדרסים משופרים

למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

מדרסים משופריםיש לכם כאבים בכף הרגל? יכול להיות שאתם צריכים מדרסים. הוספת מדרסים יכולה לשפר את היציבה, מסייעת בחילוק עומסים ובפיזור הלחצים על כף הרגל, מעניקה תמיכה לכף הרגל וכך מפחיתה את הכאבים בכף הרגל, באגן ובגב. על מדרסים משופרים נרחיב במאמר הבא. 

 

מדרסים משופרים- מהם מדרסים?

מדרסים הם אביזר אורטופדי המוכנס לתוך הנעל במטרה לשפר את היציבה, להפחית עומסים ולטפל בבעיות בכף הרגל. המדרסים מיועדים לשימוש של אדם אחד בלבד ולא ניתנים להעברה. עם זאת, אותו אדם יוכל להעביר את המדרסים מנעל לנעל. אך יש לקחת בחשבון את טיב הנעל. במידה שיש לכם נעליים עם זווית עקומה, הכנסת המדרסים אליהם עלולה לפגוע במדרסים והם לא יוכלו לבצע את התפקיד שלהם כנדרש ולתמוך ברגל. 

קיימים שני סוגי מדרסים- 

 • מדרסים פונקציונליים- מדרסים אלה מיוצרים במספר גרסאות שונות ומותאמים אישית למקרה של כל מטופל. מדרסים אלה נועדים לטיפול בבעיות קלות יחסית כמו קשת גבוהה או נמוכה (פלטפוס). 
 • מדרסים ביומכניים- מדרסים אלה מגיעי במספר גרסאות שונות ומותאמים אישית למקרה הספציפי של המטופל. מדרסים אלה משפרים את השפעת הביומכניקה (יישום של חוקי מכאניקה על המערכת הביולוגית של גוף האדם).

מדרסים משופרים- מדרסי מדף

מדרסי מדף ניתנים לרכישה בבתי מרקחת, חנויות ספורט ומכונים אורטופדיים שונים. מדרסים אלה מגיעים במגוון רחב ביניהם מדרסים אנטומיים, מדרסים עם או בלי תמיכה ברשת, מדרסים משעם/ מגומי/ מסיליקון, מדרסים מגנטיים, מדרסים המתאימים לנעלי ספורט, מדרסים המכילים נוזל ג'ל ועוד. מדרסים אלה מגיעים גזורים כך שיתאימו למידת הנעל שלכם. כלומר, הם לא מותאמים לרגל שלכם ולבעיה ממנה אתם סובלים באופן אישי. יש לקחת בחשבון כי לא ניתן לשנות או להתאים מדרסי מדף. 

מדרסי מדף הם המדרסים הפשוטים ביותר והם לא מתאימים לכל בעיה. מדרסי מדף מיוצרים למידות סטנדרטיות ולכן אם כף הרגל שלכם בעלת מידה גדולה מאוד או קטנה מידי, כנראה שלא תמצאו מדרסי מדף במידתכם. במידה שכפות הרגליים שלכם לא סימטריות (גודל שונה, אחת שטוחה ואחת עם קשת גבוהה ועוד), מדרסי מדף לא בהכרח יעזרו לבעיה שלכם.  

 

מדרסים משופרים בהתאמה אישית

מדרסים משופרים הם מדרסים שמספקים את התמיכה הטובה ביותר לכף הרגל. מדרסים אלה יכולים לשמש חיילים וספורטאים שמבצעים פעילויות מאומצות רבות, הכוללות ריצה ופעילות ספורטיבית נוספת. כמו כן, מדרסים משופרים יכולים להתאים לנעלי עקב. כך נשים שנועלות נעלי עקב וסובלות מכאבים יוכלו לחזור לנעול נעלי עקב בנוחות ובהנאה מקסימלית ולעזור את נעלי הספורט. 

חשוב מאוד שמדרסים משופרים ייוצרו בהתאמה אישית. מדרסים אלה הם מדרסים הנבנים באופן ספציפי לכף הרגל של המטופל. מדרסים אלה מותאמים במיוחד לבעיה של המטופל, למידות כף הרגל שלו ואין להעביר אותם מאחד לשני. התאמת המדרסים משופרים כוללת מספר שלבים בהם כף הרגל עוברת אבחון, נלקחות המידות המדויקות שלה ומייצרים מדרסים מתאימים. 

מדרסים משופרים בהתאמה אישית מיוצרים ממגוון חומרים שונים (קרבון, שעם, עור, פולימרים ועוד). 

כמו כן, מדרסים אלה ניתנים לשינוי כמו עיבוי, הוספת תמיכה בקשת, התאמה לנעל חדשה ועוד. מדרסים לנעליים בהתאמה אישית מתאימים באופן מדויק למבנה כף הרגל, לתמיכה שהיא צריכה ולמנח הביומכני.

שימו לב- אמנם מדרסים משופרים בהתאמה אישית מיוצרים באופן ספציפי למטופל, אך עם זאת מצריכים זמן הסתגלות בהם ייתכן שתצטרכו לחזור לביקורות על מנת לבצע שינויים במדרס. 

 

מדרסים משופרים- שלבי התאמה למטופל 

מדרסים משופרים בהתאמה אישית הם מדרסים המותאמים באופן ספציפי למטופל. תהליך ההתאמה האישית כולל בתוכו מספר שלבים. 

 

 • אבחון כף הרגל

השלב הראשון להתאמת מדרסים משופרים הוא אבחון של כף הרגל. אבחון כף הרגל מצריך התייחסות למספר פרמטרים שונים, ביניהם גובה האדם, משקל הגוף, גיל, מבנה כף הרגל ועוד. כמו כן, במהלך האבחון חשוב מאוד להבין האם המדרסים מיועדים לספורט או למטרה אחרת, כמו לדוגמא מדרסים לפלטפוס גמיש שנועדו לתמיכה בכף הרגל ולחלוקת העומסים בצורה תקינה. 

אבחון כף הרגל יתבצע בשלושה מצבים- ישיבה עמידה והליכה. בכל מצב ייבחנו חלקים אחרים ויבואו לידי ביטוי בעיות אחרות. כמו כן באבחון יש לצלם את כף הרגל. 

באבחון יבצעו מספר בדיקות-

 • בדיקה של מבנה הרגל- בדיקה המתבצעת במנח בו הרגל נמצאת בזמן פעילות ספורטיבית. מנח זה נבחר על מנת לאבחן כף רגל של ספורטאים ולהתאים להם מסרבים. מנח זה למעשה מאפשר חיזור של הלחץ שמופעל על כף הרגל במהלך ריצה, קפיצה ומנוחה. יש לקחת בחשבון את העובדה שלקשת כף הרגל בדרך כלל תהיה תמיכה מינימלית. 
 • בדיקה של טווחי התנועה של מפרקי הקרסול ושל מפרקי הבהונות. 
 • באבחון יבצעו לחיצות על אזורים בכף הרגל להפקת כאב. לדוגמא, אם החלק הפנימי של כף הרגל כואב במגע, הדבר יגרום למטופל ללכת על צידה החיצוני של כף הרגל, מה שישנה את כל היציבה של הגוף וישפיע גם על איברים אחרים. 
 • באבחון תהיה התייחסות רבה למראה כף הרגל. המראה כולל פרמטרים כמו צבע כף הרגל ועובי העור בכף הרגל (לבחינה האם יש חסר ברקמות שומן בכף הרגל). 
 • בדיקה של מבנה הבהונות ועמדת העקבים. 
 • בדיקה של תפקוד שרירי הקרסול והשוק. 
 • בדיקה של אורך הרגליים. 

 

 • הסבר למטופל

לאחר אבחון כף הרגל וצילום שלה, יש להסביר למטופל מה הבעיה בכפות הרגליים שלו. חשוב להסביר למטופל את הבעיה על מנת שיידע איך להתמודד איתה. 

 • בחירת סוג המדרסים

לאחר ששלב האבחון עבר בהצלחה, יש לבחור את סוג המדרסים המתאימים למטופל ולבעיה ממנה סובל. סוג המדרסים יושפעו מהחומר ממנו יוכנו. 

את החומר יש לבחור בהתאם לבעיה ממנה סובל המטופל ובהתאם לפעילות היומיומית לשמה צריך את המדרסים, כלומר מה העבודה שלו, האם צריך את המדרסים לספורט וכדומה. 

יש להבדיל בין מדרסים רכים שמתאימים לאנשים בעלי רקמת שומן דלה או בעלי כף רגל סוכרתית, לבין מדרסים קשיחים או חצי קשיחים, עשויים קרבון שמתאימים לבעיות כמו פלטפוס או קריסה של עמדת הקרסול. 

 

 • לקיחת מידות

לאחר בחירת המדרסים יש לקחת מידות של כף הרגל. יש 3 דרכים אפשריות ללקיחת המידות של כף הרגל של המטופל. 

 • עמידה- לקיחת מידות של כף הרגל בעומס מלא. 
 • ישיבה- לקיחת מידות של כף הרגל בעומס חלקי. 
 • שכיבה בחבישת גבס- לקיחת מידות של כף הרגל ללא עומסים כלל. 

 

 • הכנת המדרסים

בשלב זה, לאחר אבחון כף הרגל ולקיחת המידות שלה יש להתחיל בהכנת המדרסים בפועל. שלב הכנת המדרסים מחולק למספר שלבים שונים בפני עצמו ביניהם יש להכין שבלונה של המדרס מגבס, על ידי השבלונה יש להכין את המדרס בהתאם לחומר הנבחר ולסוג המדרס המתאים. 

 

 • ביקורת

קיבלתם את המדרסים החדשים, אך זה לא הסוף. לאחר כשלושה שבועות בהם המטופל הולך ומתנהל עם המדרסים החדשים, עליו להגיע לביקורת. בביקורת למעשה יש לבדוק שקיעות ועומסים הנוצרים על המדרסים ולהתאים אותם מחדש. התאמת המדרסים נעשית מחדש מאחר שכף הרגל דינמית אך לקיחת המידות נעשית במצב סטטי. לכן, בזמן הליכה, המדרסים עלולים להשפיע מעט אחרת על כף הרגל ויש להתאים אותם מחדש. יש לקחת בחשבון שיכול להיות מצב בו המטופל יצטרך מספר ביקורות עד שהמדרסים יתאימו לו לחלוטין.   

 

מדרסים משופרים

מדרסים הם אביזר אורטופדי שנועד לשפר את התמיכה של כף הרגל ולהקל על כאבים בה. צריכים מדרסים? על מדרסים משופרים נרחיב במאמר הבא. 

 

מדרסים משופרים- מהם מדרסים?

מדרסים הם אביזר אורטופדי שנועד להקל על ליקויי יציבה ולטפל בבעיות בכף הרגל. המדרסים, שמוכנסים לנעלי ספורט בדרך כלל, מסייעים בשיפור היציבה, בהפחתת עומסים ובפיזור הלחצים של כף הרגל. מדרסים הם אביזר המיועד לשימוש של אדם אחד בלבד והם לא ניתנים להעברה בין אנשים שונים. הסיבה לכך היא שכל אדם סובל מבעיות שונות בכף הרגל, והעברה של מדרסים המותאמים לבעיה של אדם אחד עלולה לגרום לנזק אצל אדם הסובל מבעיות אחרות. 

כאשר מתאימים מדרסים יש לקחת בחשבון את טיב הנעל. במידה שיש לכם נעליים עם זווית עקומה, הכנסת המדרסים אליהם עלולה לפגוע במדרסים והם לא יוכלו לבצע את התפקיד שלהם כנדרש ולתמוך בכף הרגל בצורה המתאימה. 

 

מהם מדרסים משופרים? 

מדרסים משופרים הם מדרסים שמספקים את התמיכה הטובה ביותר לכף הרגל. מדרסים אלה יכולים לשמש חיילים וספורטאים שמבצעים פעילויות מאומצות רבות, הכוללות ריצה ופעילות ספורטיבית נוספת. כמו כן, מדרסים משופרים יכולים להתאים לנעלי עקב. כך נשים שנועלות נעלי עקב וסובלות מכאבים יוכלו לחזור לנעול נעלי עקב בנוחות ובהנאה מקסימלית ולעזור את נעלי הספורט. 

 

מדרסים משופרים- מתאימים לנעליים אלגנטיות

נעליים אלגנטיות, הן נעליים יפות וייצוגיות, אך פעמים רבות הן לא בריאות לכף הרגל. נעליים אלגנטיות בדרך כלל יהיו נעליים בלי התאמה אורטופדית לכף הרגל, פעמים רבות יהיה מדובר עם נעליים בעלות עקב (נמוך או גבוה). העקב, שגורמת להפרש גבהים בין האצבעות לעקב עלול לגרום למחלות שונות בכף הרגל. 

במצב הטבעי של הגוף, מופעל לחץ על העקב. בעקבות הצורה של הנעל האלגנטית, נוצר מצב בו מופעל לחץ על אצבעות כף הרגל במקום על העקב. על ידי כך נוצרות בעיות בריאותיות שונות. לדוגמא, בעיית הלוקוס ולגוס. במצב זה נוצרת בליטה של עצם בכף הרגל. הסיבה להיווצרות בעיה זו היא מכיוון שבנעילת נעליים אלגנטיות בעלות עקב הרגל מונחת במצב לא טבעי והעצם זזה ממקומה. 

לכן, על מנת להימנע ממחלות אלה קיימים מדרסים לנעליים אלגנטיות. 

מדרסים משופרים לנעליים אלגנטיות הם מדרסים דקים מאוד וצרים מאוד, על מנת שיתאימו לנעליים האלגנטיות. מדרסים אלה יהיו עשויים מחומרים ייחודיים. 

 

מדרסים משופרים- מניעת בעיות רפואיות

כפי שציינו, מדרסים משופרים המתאימים לנעליים אלגנטיות מסייעים במניעת בעיות רפואיות. כיצד הם עושים זאת? 

 • בולם זעזועים- בנעליים אלגנטיות, בדרך כלל הסוליה תהיה דקה בלי תכונות של בלימת זעזועים. לבולם זעזועים תפקיד חשוב מאוד. כאשר הולכים, נוצר זעזוע מההליכה. בנעליים בעלות בולם זעזועים, הזעזוע נבלם. אך בנעליים ללא בולם זעזועים, כמו הנעליים האלגנטיות, הזעזוע אינו נבלם והוא גורם לעומס רב על כפות הרגליים. העומס שנוצר על כפות הרגליים עלול לגרום לשחיקת סחוס ולבעיות גב שונות. מדרסים משופרים לנעליים אלגנטיות יהיו בעלי בולם זעזועים וכך יימנעו את העומס על כף הרגל. 
 • התאמה אישית- מדרסים משופרים לנעליים אלגנטיות הם מדרסים המיוצרים בהתאמה אישית. חשוב מאוד לא להתפשר ולבחור במדרסים בהתאמה אישית. נעליים אלגנטיות הם נעליים השונות אחת מהשנייה ולכן חשוב להתאים את המדרסים למידות המדויקות של הנעל ושל המטופל. כפי שציינו קודם, נעליים אלגנטיות הן נעליים דקות וצרות מאוד ולכן חשוב מאוד שההתאמה אליהן תתבצע באופן מדויק, על מנת שניתן יהיה להשתמש במדרס. 

 

מדרסים משופרים- התאמה אישית

חשוב מאוד שמדרסים משופרים ייוצרו בהתאמה אישית. מדרסים לנעליים אלגנטיות בהתאמה אישית הם מדרסים המיוצרים לכל מטופל ומטופל באופן אישי על מנת להתאים באופן מדויק למבנה כף הרגל, לתמיכה שהיא צריכה ולמנח הביומכני. מדרסים אלה יתאימו לכף הרגל של המטופל, לבעיה ממנה סובל, למידות כף הרגל שלו ועוד. מדרסים לנעליים בהתאמה אישית מיוצרים ממגוון חומרים שונים כמו קרבון, שעם, עור, פולימרים ועוד. המדרסים הללו ניתנים לשינוי כמו עיבוי, הוספת תמיכה בקשת, התאמה לנעל חדשה ועוד. 

 

מדרסים משופרים- שלבי ההתאמה

התאמת המדרסים כוללת מספר שלבים-

 • אבחון כף הרגל

השלב הראשון להתאמת מדרסים משופרים הוא אבחון של כף הרגל. במהלך האבחון תהיה התייחסות למגוון פרמטרים שונים כמו גובה, משקל הגוף, גיל, מבנה כף הרגל ועוד. 

במהלך האבחון יש לקחת בחשבון מה המטרה של המדרסים ולאיזו בעיה מיועדים. לדוגמא, מדרסים לפלטפוס יהיו שונים מאשר מדרסים לריצה. 

אבחון כף הרגל יתבצע בשלושה מצבים- ישיבה עמידה והליכה. בכל מצב ייבחנו חלקים אחרים ויבואו לידי ביטוי בעיות אחרות. כמו כן באבחון יש לצלם את כף הרגל. 

 • בחירת סוג המדרסים

כעת יש לבחור את סוג המדרסים ואת החומר ממנו יוכנו. את החומר יש לבחור בהתאם לפרמטרים שונים כמו הבעיה ממנה סובל המטופל והפעילות היומיומית לשמה צריך את המדרסים. 

 • לקיחת מידות

לאחר בחירת המדרסים יש לקחת מידות של כף הרגל. יש 3 דרכים אפשריות ללקיחת המידות של כף הרגל של המטופל. 

 • עמידה- לקיחת מידות של כף הרגל בעומס מלא. 
 • ישיבה- לקיחת מידות של כף הרגל בעומס חלקי. 
 • שכיבה בחבישת גבס- לקיחת מידות של כף הרגל ללא עומסים כלל. 
 • הכנת המדרסים לנעליים 

כעת יש להתחיל בהכנת המדרסים בפועל. שלב הכנת המדרסים מחולק למספר שלבים שונים בפני עצמו ביניהם יש להכין שבלונה של המדרס מגבס, על ידי השבלונה יש להכין את המדרס בהתאם לחומר הנבחר ולסוג המדרס המתאים. 

 • ביקורת

לאחר שקיבלתם את המדרסים החדשים, יש להגיע לביקורת. הביקורת הראשונה תתבצע לאחר כשלושה שבועות בהם המטופל הולך ומתנהל עם המדרסים החדשים. ייתכן מצב בו התאמת המדרסים תעשה מחדש מאחר שכף הרגל דינמית אך לקיחת המידות נעשית במצב סטטי. ייתכנו מספר ביקורות עד שהמדרסים יתאימו באופן סופי.

מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.

מדרסים לנעלים
מדרסים ייעודיים לנעלי ברפוט – יש חיה כזאת?

גם בתחום ההנעלה היחפה, יש מקום להתאמה אישית ועידון. בשנים האחרונות צץ טרנד חדש: מדרסים המיועדים במיוחד לנעלי ברפוט. תוספות מיוחדות אלו שואפות לשפר את הנוחות, התמיכה והביצועים תוך שמירה על עקרונות המינימליזם וחופש כף הרגל. במאמר זה נתעמק בתכונות והיתרונות הייחודיים של מדרסים המותאמים לנעלי ברפוט

למאמר המלא »
מדרסים למניעת פציעות
מדרסים למניעת פציעות

מדרסים למניעת פציעות מהווים תרומה שאין להתעלם ממנה. יעילות המדרסים במניעת פציעות הוכחה באמצעות מחקרים המדגישים את תפקידם בהפחתת העומס על הגפיים התחתונות ובשיפור המכניקה של כף הרגל. המדרסים המוכנסים לנעליים תומכים, מפזרים לחץ ומתקנים כל חוסר התאמה בתנוחת כף הרגל. עם זאת, חשוב להיות מודע לכך שמדרסים שלא הותאמו באופן מקצועי עלולים להזיק או להחמיר פציעה קיימת.

למאמר המלא »
body
בעיות אורטופדיות נפוצות

בעיות גוף אורטופדיות עלולות להחליש ולהשפיע על חיי היומיום שלנו. הבנת היסודות של מצבים אלה חיונית בחיפוש אחר טיפול מתאים ושמירה על בריאות מיטבית. במאמר זה, נחקור שבע בעיות גוף אורטופדיות נפוצות ונספק סקירה מקיפה של כל אחת מהן.

למאמר המלא »
להזיע יתר על המידה? לפענח את המסתורין של הזעת יתר

הזעת יתר היא מצב רפואי המאופיין בהזעת יתר מעבר לנדרש לוויסות טמפרטורת הגוף. בעוד שהזעה היא תגובה טבעית לחום או למאמץ גופני, אנשים עם הזעת יתר חווים הזעת יתר אפילו בסביבות קרירות או נוחות. מצב זה יכול להשפיע רבות על איכות החיים של הפרט, ולהוביל למבוכה, אי נוחות וחרדה חברתית.

למאמר המלא »