מדרסים למניעת פציעות

תוכן עניינים
למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

מדרסים למניעת פציעות מהווים תרומה שאין להתעלם ממנה. יעילות המדרסים במניעת פציעות הוכחה באמצעות מחקרים המדגישים את תפקידם בהפחתת העומס על הגפיים התחתונות ובשיפור המכניקה של כף הרגל. המדרסים המוכנסים לנעליים תומכים, מפזרים לחץ ומתקנים כל חוסר התאמה בתנוחת כף הרגל. עם זאת, חשוב להיות מודע לכך שמדרסים שלא הותאמו באופן מקצועי עלולים להזיק או להחמיר פציעה קיימת.

במקרה של פציעה אין להסתפק רק במדרסים. חשוב לאבחן את מהות הפציעה ובמידת הצורך לטפל בה ולשקמה. ברוב המקרים די בטיפול שמרני בפציעות בגפיים התחתונות ובגב התחתון. אפשרויות הטיפול השמרני כוללות מנוחה, שינוי בהתנהלות, כירופרקטיקה ועוד. במקרים קשים יתכן שיידרש פתרון כירורגי.

מדרסים למניעת פציעות – רקע

שילוב מדרסים מתאימים בנעליים מוכר יותר ויותר כאמצעי למניעת פציעות. מתאם זה נובע מההבנה כי היישור והתמיכה הניתנים על ידי מדרסים יכולים לשפר משמעותית התנהגות הגב התחתון והגפיים התחתונות. התנהגות תקינה של אזורים אלה משמעותם הפחתת סיכוני הפציעה. לפי המחקרים הללו שילוב מדרסים בנעליים עם תמיכה נאותה בקשת:

 • עוזרים לחלק את המשקל באופן שווה על פני כף הרגל
 • משפרים את היציבות, שיווי המשקל, היציבה והביומכניקה של ההליכה.
 • מפחיתים את המאמץ המותני במהלך משימות עמידה ממושכות
 • משנים את דפוסי הפעלת השרירים, ובכך מפחיתים עומס, עייפות ואי נוחות בגפיים התחתונות ובגב התחתון.

התוצאה הברורה מסך כל היתרונות הללו כוללת

 • הפחתה בשיעור הפציעות והכאבים באזורים אלה.
 • זירוז ההחלמה מפציעות גב תחתון וגפיים.

ואכן גם חולים עם כאבי גב תחתון כרוניים הראו שיפור משמעותי לאחר שימוש במדרסים לתקופה של שישה חודשים. עם זאת, המחקרים השונים מדגישים את החשיבות של בחירת סוג המדרס הנכון עבור סוגי כף רגל השונים כדי למקסם את היתרונות. מדרסים לא תקינים או לא מתאימים עלולים להשפיע לרעה על בריאות הגב התחתון והגפיים התחתונות. למרות היתרונות הפוטנציאלים, חשוב לא לטפל בפציעות בגפיים התחתונות ו/או בגב התחתון באמצעות מדרסים בלבד. פנו לכירופרקט לאבחון ובמידת הצורך לטיפול בפציעתכם. במידה ויש צורך הכירופרקט יפנה אתכם למומחה למדרסים בהתאמה אישית.

מה הם מדרסים?

מדרסים לנעליים מעניקים תמיכה ביומכנית וריפוד ומלאים תפקיד משמעותי במניעת פציעות. על ידי יישור כף הרגל והקרסול לתנוחה אופטימלית יותר, מדרסים יכולים להפחית משמעותית את העומס על הגפיים התחתונות ועל הגב התחתון והאגן. המדרסים יכולים להיות עשויים ממגוון חומרים, כגון פלסטיק, עור ומתכת. חלק מהמדרסים מיועדים לשימוש רק בסוגים מסוימים של נעליים, בעוד שבאחרים ניתן להשתמש בכל נעל.

מדרסים יכולים להועיל לאנשים רבים, הם אינם מתאימים לכולם. במקרים מסוימים, מדרסים עלולים דווקא להחמיר מצב קיים. אם אתם מתלבטים בנושא הקפידו להתייעץ תחילה עם כירופרקט או אורתופד. ישנם שני סוגים עיקריים של מדרסים:

 • מדרסים בהתאמה אישית – אלה מבוססים על התאמת גבס או סריקה דיגיטלית של כפות הרגליים.
 • ומדרסים מוכנים מראש – אלה מיוצרים בייצור המוני ומגיעים במגוון גדלים.

בעוד שמדרסים בהתאמה אישית נוטים להיות יקרים יותר או בהשוואה למדרסים מוכנים מראש שנרכשים בחנות הם מציעים יתרונות רבים. בין היתר יתרונות כגון התאמה טובה יותר ותמיכה רבה יותר.

מדרסים למניעת פציעות

מדרסים למניעת פציעות

פציעות שמדרסים יכולים למנוע

על ידי יישור כף הרגל כראוי, מדרסים מפחיתים את הסבירות לפציעות הקשורות למכניקה לקויה של כף הרגל. יתר על כן, מדרסים סופגים זעזועים במהלך פעילויות בעלות השפעה גבוהה, ומגנים על המפרקים מפני הלחץ של תנועה חוזרת. זה מועיל במיוחד עבור ספורטאים העוסקים בספורט ריצה או קפיצה. בין יתר הפציעות בגפיים התחתונות, באגן ובגב התחתון שמדרסים מותאמים יכולים לעזור במניעתן נמנה:

פציעות בגפיים התחתונות

 • מניעת שלפוחיות ופציעות עור אחרות על ידי הפחתת החיכוך בתוך הנעל.
 • דלקת בגיד אכילס.
 • שברי מאמץ בכפות רגליים ובשוקיים.
 • מחלת החיתולית הכפית (plantar fasciitis).
 • שין ספלינט בשוק.
 • תסמונת כאב פטלופמורל (ברך רצים).
 • נזקים ודלקות בירך.

פציעות באגן ובגב התחתון

כיצד המדרס מונע פציעות?

במידה ואתם רוצים להישאר פעילים גופנית באופן רצוף חיוני לנקוט באמצעי הזהירות הדרושים כדי למנוע פציעות. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות מדרסים. כמובן שלא כולם זקוקים למדרסים אבל במידה וקיים צורך אל תתעלמו ממנו. מדרסים הם תוספות מותאמות לכפות הרגליים שיכולות לתקן ליקויים ביומכניים. אז איך מדרסים משיגים את השפעתם?

תמיכה בקשת

המדרסים מתוכננים במיוחד כדי לתמוך בקשתות כפות הרגליים. תמיכה כזאת עוזרת לפזר את משקל הגוף באופן שווה יותר על פני הרגליים. פיזור העומס משמעותו הפחתת סיכויי הפציעה.

ספיגת זעזועים

למדרסים יכולת לספוג חלק מהזעזועים הנוצרים במהלך פעילות גופנית נושאת משקל. הפחתת הזעזועים המוטלים על המפרקים והעצמות מפחיתה את הסיכון לפציעות שימוש יתר. היכולת לספוג זעזועים חשובה בעיקר בקרב אנשים שעוסקים בספורט בעל השפעה גבוהה כגון ריצות, כדורסל וכדורגל.

תיקון בעיות ביומכניות

מדרסים מותאמים יכולים גם לעזור בתיקון בעיות ביומכניות בכפות הרגליים או הגפיים התחתונות. דוגמאות לכך כוללות:

תיקון פרונציה של כפות רגליים

מדרסים מותאמים יכולים להועיל במניעת יתר פרונציה של כף הרגל. יתר פרונציה היא מצב שבו כף הרגל מתגלגלת פנימה יותר מדי בעת הליכה או ריצה. פרונציה מוגזמת של כף הרגל יכולה להוביל לבעיות כגון כאבים בעקב, דלקת בגיד אכילס, שין ספלינט.

תיקון סופינציה של כפות רגליים

נעליים מתאימות עם מדרסים מותאמים יכולים למתן את ההשפעות של סופינציה. סופינציה של כף הרגל, המכונה גם תת-פרונציה, היא מצב שבו כף הרגל מתגלגלת החוצה יתר על המידה בעת הליכה או ריצה. זה יכול להוביל לחסרונות כגון ספיגת זעזועים לא מספקת וחלוקת משקל לא אחידה. על ציר הזמן סופינציה, עלולה לגרום לאי נוחות ופציעות.

ד״ר יצחק בכר

ד״ר יצחק בכר

ד"ר יצחק בכר כירופרקט הוא בוגר תואר ראשון ושני במדעים (M.Sc) ותואר ד”ר לכירופרקטיקה (D.C) מאוניברסיטת פורטסמות’ (Portsmouth) והקולג' האנגלי אירופאי (AECC) ללימודי כירופרקטיקה. תכנית אקדמאית מקיפה זו מכשירה כירופרקטים לצורך אבחון, טיפול, ניהול ושיקום הפרעות שרירים ושלד. מרפאתנו ממוקמת ברמת אביב גימל. לאבחון מקצועי וקביעת תור התקשרו: 03-6430372.

References:

Smith, J. (2020). 'The Impact of Footwear Insoles on Injury Prevention', Journal of Sports Medicine, 40(2), pp. 123-129.

Johnson, L., & Brown, C. (2019). 'Insole Design and Its Effect on Ankle Stability', International Journal of Orthopaedics, 35(4), pp. 456-462.

Wang, Y., & Li, X. (2018). 'Biomechanical Analysis of Insoles in the Reduction of Sports Injuries', Journal of Biomechanics, 55(1), pp. 95-102.

Davis, K., & Roberts, A. (2021). 'Customized Insoles and Their Correlation with Lower Limb Injuries: A Five-Year Study', Journal of Podiatric Medicine, 47(3), pp. 234-240.

O'Connor, F., & White, J. (2022). 'The Role of Insoles in Preventing Plantar Fasciitis', American Journal of Sports Therapy, 48(2), pp. 154-160.

Thompson, M., & Garcia, R. (2016). 'A Comparative Study on Prefabricated and Custom-Made Insoles', Foot and Ankle International, 37(5), pp. 568-574.

Evans, G., & Miller, D. (2019). 'Footwear Insoles: A Review of Their Role in Injury Prevention', Sports Health Journal, 41(3), pp. 256-263.

Smith, J., & Brown, C. (2020). The impact of insoles on foot pressure distribution: A review of the literature. Journal of Foot Health, 23(1), 45-53.

Johnson, L., & White, K. (2019). Insole use in sports: A risk reduction strategy for lower extremity injuries. Sports Medicine International, 14(2), 112-120.

Lee, M., & Kim, S. (2018). Effectiveness of orthotic insoles for the prevention of ankle sprains among athletes: A systematic review. Athletic Training Journal, 33(4), 310-318.

O'Connor, F., & Davis, I. (2022). Overpronation correction with custom insoles: A longitudinal study on injury rates. Journal of Orthopaedic Research, 40(5), 1015-1024.

Thompson, P., & James, D. (2017). Insoles and balance control: An investigation into their relationship in elderly individuals. Gerontology, 63(3), 216-224.

Greenberg, S., & Chang, H. (2020). Evaluating the efficacy of insole use for shin splint prevention: A meta-analysis. Podiatry Today, 33(7), 28-34.

מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.