פיזיותרפיה – כיצד היא מסייעת לבעיות גב ופציעות ספורט?

תוכן עניינים
למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

פיזיותרפיה - כיצד היא מסייעת לבעיות גב ופציעות ספורט?פיזיותרפיה היא שם כללי למגוון רחב של שיטות טיפול, אבחון ושיקום. כיום, מדובר בתחום מדעי וממוסד שנחשב לחלק ממערכת הבריאות בכל מדינה מתוקנת. מתי פיזיותרפיה יכולה לעזור?

במגוון רחב של מצבים כגון כאבים בעמוד השדרה על רקע מולד או על רקע פריצת דיסק, פגיעות שהן תוצאה של פעילות ספורטיבית מאומצת, כאבים וקשיי תנועה על רקע נוירולוגי, נזקים עקב נפילה או חבלה, מענה לאנשים הסובלים מבעיות יציבה או קשיי שיווי משקל, כאבי רגליים. תחום זה נותן מענה גם לאנשים שנפגעו במהלך העבודה או במהלך השירות הצבאי.

היכן ניתן לקבל טיפול או שיקום על פי עקרונות הפיזיותרפיה? במגוון רחב של מקומות – בקליניקה פרטית, בבתי חולים ממשלתיים, באופן פרטי. ישנם מטפלים שמגיעים הביתה ויש גם טיפולים במוסדות של דיור מוגן, בתי אבות ומכוני שיקום.

פיזיותרפיה ושירותי רפואה

למרות שפיזיותרפיסט איננו רופא, הרי שמדובר באיש מקצוע השייך בדרך כלל למערכת הבריאות הממוסדת או פועל בצמוד לה. הטיפולים ניתנים על פי רוב בכפוף לאבחון רפואי ובכל קופות החולים בארץ ניתן להסתייע בפיזיותרפיסטים במגוון מצבים רפואיים ומחלות.

על פי החוק הישראלי, זכאים כל הלקוחות הרלוונטיים (חברי קופות החולים השונות) לשירותי רפואה גם כאשר מדובר בייעוץ, שיקום וטיפול על פי עקרונות הפיזיותרפיה. החוק כולל בתוכו את הזכות לקבל שירותים מגוונים לרבות טיפולים מיוחדים לילדים, שיקום בעת או לאחר אשפוז בבית החולים, אפשרות למענה במוסדות בריאות קהילתיים.

לעיתים, קיים שילוב של מענה פיזיותרפיה ביחד עם טיפולים שיקומיים, ריפוי בעיסוק. יש המתייחסים גם לטיפול במים (הידרותרפיה) כתת תחום, כתחליף או כהשלמה לטיפולים מסורתיים. יש לציין שיש גם שיטות טיפול אלטרנטיביות שיכולות להוות השלמה לרבות עיסוי רקמות, אקופונקטורה, טיפול באמצעות לחיצות. גם טיפולים כאלה ניתנים בחלקם בשיתוף מערכת הבריאות.

מטרות ויעדים מרכזיים  

ברמת העל, ניתן לראות בפיזיותרפיה את הדרך המקובלת לטפל בבעיות תפקודיות ובקשיי תנועה מתוך חתירה לשיפור רווחתו הגופנית והנפשית של המטופל. לעיתים תהיה חתירה להגיע לריפוי מלא ולעיתים החתירה היא להגיע לשיפור של טווח תנועה, סיוע והתרגלות לשימוש במכשירי עזר ואביזרים שונים (פרוטזות, למשל) וכן שיקום לאחר ניתוח או פציעה.

תפקיד משמעותי יש לפיזיותרפיה במסגרת מענה רפואי שניתן בבתי החולים, לעיתים במחלקות פנימיות ולעיתים באחרות. מענה יכול להינתן במחלקות ילדים, במחלקות סיעודיות, במחלקות שמטפלות בקשישים, בחולים מורכבים. מטרת הטיפול היא ראשית לכל למנוע החמרה במצב המטופל ולאחר מכן סיוע לתפקודי נשימה ומניעת התפתחות דלקת מפרקים באמצעות פעילות גופנית כגון הליכה, הפעלת שרירים, שיקום וחזרה לתפקוד רגל ככל האפשר.

הטיפול כולל הפעלת שרירים וביצוע תנועות, הערכת תפקוד לפני, לאחר ובסוף הטיפול, המלצות להתנהגות לאחר סיום אשפוז ושחרור. מטרה חשובה היא חתירה ליכולת תפקוד עצמאית או לכל הפחות משופרת בכל הקשור בתפקודי תנועה ושרירים, לעיתים גם בהיבט הנשימתי ולפעמים גם בהיבטים נוספים. עבור חולים כרוניים או קשישים, החתירה היא לשמר יכולת תפקודית ככל שניתן לצורך שמירה על איכות חיים מקסימלית.

איך מתבצע הטיפול

טיפולים של פיזיותרפיה יכולים להתבצע במגוון טכניקות. לפעמים, הטיפול יהיה בעיקרו ידני כאשר המטפל מסייע למטופל לבצע תנועה או תרגול. לפעמים הטיפול כולל ביצוע תרגול עצמאי על ידי המטופל, בשילוב עזרים שונים או בלעדיהם. עזרים יכולים לכלול כדורים, משקולות, רצועות. טיפול יכול לכלול גם הדרכה לצורך פעילות גופנית קבועה, יש טיפולים בבריכות טיפוליות, אפשר לקבל טיפולים מסוימים באופן פרטי או בקבוצה. טיפולים יכולים להיות משולבים בחימום אזור פגוע, שימוש בחשמל, על גבי מזרן או על שולחן טיפולים.

מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.