מדרסים לשברי מאמץ

למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

מדרסים לשברי מאמץשברים יכולים להיגרם בעקבות חבלה או מכה חזקה מצד אחד או בעקבות עומס קבוע ולאורך זמן מהצד השני. אנשים שמטילים על כפות רגליהם מאמץ מיוחד למשל על ידי הליכה מאוד מרובה, עשויים לסבול משברי מאמץ.

גם נשיאת משקלים כבדים, פעילות ספורטיבית לא מדורגת, השתתפות במסעות מאומצים יכולים להביא לשברי מאמץ. מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם תופעה זו, הנפוצה בארץ גם בקרב חיילים רבים? אפשר להוריד מעט את העומס המוטל על עצמות כף והרגל ולא פחות חשוב – להשתמש באביזרים אורתופדיים מתאימים, שנקראים מדרסים לשברי מאמץ. מדרסים כאלה פועלים לשיפור היציבות, הפחתת זעזועים על כף הרגל וריכוך העומס המוטל כל כף הרגל ובפרט על עצמות המסרק הרגישות.

להקדים מדרס לשבר

ישנם אנשים ששייכים לקבוצת הסיכון של מועמדים לסבול משברי מאמץ. מיהם האנשים הללו? כיצד ניתן לאפיין אותם? בין היתר מדובר למשל בספורטאים מקצועיים, כאלה שנוהגים לבצע ריצות באופן קבוע וכן גם קפיצות על כר הדשא, על הפרקט או באולם הספורט.

במידה כזאת או אחרת גם אנשים שמתחילים להתאמן ולא עושים זאת בפיקוח או באופן מדורג נמצאים בסיכון לפתח שברי מאמץ. יש גם גורמים נוספים שתורמים להופעת שברים, כגון גיל מבוגר שמעלה את הסיכון, צריכה לא מספקת של סידן ואפילו מיעוט שינה. גם הופעתם של שברי מאמץ ושברי הליכה בעבר יכולה להעיד על סיכון מוגבר לחזרה של הבעיה. מדרסים לשברי מאמץ עושים עבודה טובה מאוד בהפחתת הסיכון לכך. לא ניתן לומר שדי בכך בכל המקרים, אולם הם בהחלט מורידים את הסיכון מבחינה סטטיסטית.

גם חיילים שמשתמשים במדרסים מתאימים נוטים הרבה פחות לסבול משברי מאמץ וכך הוא הדבר גם במקרה של אנשים פעילים וספורטאים. יש לציין שגם עמידה מרובה, במשך שעות ארוכות מעלה מאוד את הסיכון לשברי מאמץ. כך, זבנים בחנות שעומדים במשך שעות, למשל, יכולים להיעזר במדרסים.

חשוב להיות ערים לכך ששבר מאמץ בשלבים התחלתיים יכול להיות בלתי מורגש. לכן, גם אם לא חשים כאב אך ידוע שמעמיסים על הרגל משקל רציני או מאמץ של הליכה, ריצה או פעילות מרובה, כדאי למהר ולבחור מדרס. מי שיקדים לעשות זאת עושה צעד נבון לשמירה על הבריאות.

מדרסים לשברי מאמץ רכים ויעילים

שילוב מומלץ שיכול לעזור כנגד שברי מאמץ וכן לצורך ריפוי שברים קיימים הוא השילוב הנכון בין נעל טובה ונוחה לבין מדרס שהותאם במיוחד. מדרס מותאם במיוחד נחוץ במיוחד לא רק לאנשים פעילים אלא גם לאנשים שמאובחנים כבעלי קשת גבוהה או פלטפוס. גם נטייה של העקב, למשל, או קיומם של כאבים בכף הרגל, דלקות או דורבן יכולים להיות מטופלים על ידי מדרס.

על פי רוב, לשברי מאמץ יועילו במיוחד מדרסים רכים. מדרסים קשיחים יכולים אולי להיות טובים למגוון של בעיות אורתופדיות בגב, בברכיים או ברגליים, אך הם פחות יתאימו לשברי מאמץ. את המדרס יש למקם בנעל לאחר ששולפים את הרפידה. אפשר להשתמש במדרסים מוכנים, פשוט רוכשים ומכניסים לתוך הנעל. אפשרות אחרת היא לבחור מדרסים יקרים יותר ואיכותיים יותר, שמייצרים במכונים אורתופדיים לאחר אבחון מלא של כף הרגל.

מדרס לפי מידה מיוצר לאחר שבודקים את תבנית כף הרגל, לאחר שבודקים את הרגלי היציבה וההליכה, לאחר שבודקים האם יש צורך ביותר תמיכה בחלק הקדמי של הרגל או אולי באזור העקב. מדידה קפדנית והתאמה אישית יאפשרו את קבלת המדרס הנחוץ לשברי מאמץ הן לצורך מניעה והן לצורך ריפוי.

Picture of מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.

מדרסים לסנדלים
מדרסים לסנדלים

כשחושבים על מדרסים לכף הרגל, מתעוררות באופן כמעט אוטומטי מחשבות על נעליים סגורות. אכן, הרוב הכמעט מוחלט של המדרסים מותאמים לנעליים סגורות. אבל, וזה אבל

למאמר המלא »