מדרסים לבעיות בריאותיות

תוכן עניינים
למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

מדרסים לבעיות בריאותיותהשימוש מדרסים לבעיות בריאותיות יכול להועיל במגוון רחב של מצבים. יש מדרסים שיכולים לסייע לאנשים הסובלים מפציעה כגון נקע בקרסול, יש מדרסים שיכולים לסייע לאנשים הסובלים מכאבים בשל קשת גבוהה בכף הרגל ויש גם מדרסים שיכולים לסייע בהתמודדות עם מגוון בעיות בריאותיות.

באילו בעיות בריאות יחסית נפוצות יש משמעות למדרסים? מלבד תופעות של פציעות, כאבי גב, כאבים בברכיים, יש גם מדרסים לחולי סוכרת ויש גם מדרסים שיכולים להיטיב עם מצבם של אנשים החולים בדלקת מפרקים. אמנם מדרסים לחולי דלקות מפרקים לא יכולים כשלעצמם לרפא באופן מוחלט את הדלקת, אולם הם יכולים לספק תנאים טובים יותר לשיפור במצב והם יעילים מאוד בהרגעת כאב.

מדרסים לבעיות בריאותיות ולחולי סוכרת

החיבור בין מדרסים לבעיות בריאותיות לבין חולי סוכר ת איננו בהכרח מובן מאליו. על פי רוב, עיקר הפוקוס בהתייחסות אל המחלה הזאת נעשה בהקשר לאיזון רמות הסוכר בדם והענקת תשומת לב להיבטים של תזונה. גם פעילות גופנית מתונה מומלצת מאוד לחולי סכרת שכן היא תורמת להורדת רמת הסוכר ויש לה יתרונות רבים נוספים.

בדיוק כאן חשוב לציין את החשיבות של מדרסים עבור חולי סוכרת. עבור חולי סוכרת שנוהגים לעסוק באימון גופני או התעמלות בשל המלצות הרופא, חשוב מאוד להשתמש במדרסים המותאמים לפעילות גופנית. יחד עם זאת, המדרס חשוב ביותר גם לחולים שאינם עוסקים בספורט ואפילו לאלה שנאסר עליהם לעסוק בפעילות מסיבות רפואיות.

חולי סוכרת רבים סובלים מהשפעות המחלה על כפות הרגלים. יש מצב שאותו נהוג לכנות כף רגל סוכרתית, יש כאלה הסובלים מכיבים ופצעים פתוחים בכף הרגל ויש גם מצבי נפיחות, בצקות, דלקות וכאבים. המדרס נועד בין השאר להקל על הרגל, לאפשר חלוקת עומס טובה יותר על כף הרגל, למנוע לחץ.

את המדרסים ניתן למצוא כמועילים מאוד בין אם סובלים כאבים קשים ובין אם רוצים למנוע מלכתחילה כאב, אי נוחות, כיבים ויבלות. שימוש במדרס שמתאים לכף הרגל ולנעלים נוחות שאותם נועדים מועיל מאוד. יש בכך כדי להקטין באופן משמעותי את הסיכוי שיהיה צורך לבצע התערבות ניתוחית ואף לעבור קטיעה של כף הרגל בשל סיבוכי המחלה.

מדרסים לבעיות בריאותיות לחולי דלקות מפרקים

דלקת מפרקים בהחלט עשויה להיות מחלה כרונית, שהשפעותיה הולכות ומתגברות עם חלוף הזמן ועם העלייה בגיל. למרות שמקובל להניח שדלקת פרקים היא מחלה של הגיל המבוגר, יש גם לא מעט אנשים צעירים הסובלים מהשפעות המחלה. בין אם מדובר בחולים צעירים ובין אם מדובר בחולים מבוגרים, מדרסים לחולי דלקות מפרקים יכולים להקל על כאב ולמנוע סבל. מדוע זה קורה? בין השאר משום שניתן להתאים את המדרס בדיוק על פי צרכיו של החולה. מדרס לפי מידה מתייחס להשפעת הדלקת, למקומות הכואבים, למגבלות התנועה.

מדרסים לבעיות בריאותיות מתאימים יכולים להועיל כאשר ישנם כאבים בכפות הרגליים, בברכיים, בגב. מדרסים יכולים למנוע סימפטומים קשים יותר בזכות היכולת לספוג חלק מהזעזועים והעומס שבזמן הליכה, תנועה אפילו עמידה. כדאי לציין שמדרסים מסייעים לחלק מהחולים לשיפור היציבה ומנח כף הרגל. מדרסים יכולים לסייע באותם המצבים שבהם מרגישים שהמפרקים נוקשים ויש חשיבות לפעילות מסוימת ולתנועה בכדי לשפר את זרימת הדם ולחוות הקלה.

בדרך כלל מדרסים לבעיות בריאותיות המוכנים מראש יהיו טובים פחות ועדיף לבחור את הדגמים שמייצרים עבור החולה בהזמנה אישית. מומלץ לעשות זאת במכון אורתופדי המומחה להכנת מדרסים מסוגים שונים, לרבות לאנשים בעלי מגבלות אורתופדיות ולסובלים ממחלות שונות. את אופי המדרס, המבנה, רמת הרכות או הקושי שלו ניתן להתאים להשגת השפעה מקסימלית.

מדרסים לחולי סוכרתעל אנשים חולי סכרת להיות תמיד ערניים לסימני אזהרה המגיעים מגופם כדי לנקוט צעדים מתאימים. שינויים ברמות הסוכר עלולים לגרום סחרחורות, התעלפויות.

היפוגליקמיה עשויה להופיע וחוסר תגובה עלול להביא ממש לסכנת חיים. בנוסף, מחלת הסוכרת עלולה גם להעמיד בסיכון את כפות הרגליים. עלולים להיווצר פצעים וכיבים, דלקות ונפיחויות. באמצעות שימוש במדרסים ניתן להקל על הכאב ולהפחית בצקות.

מדרסים מסייעים לחלק את משקל הגוף באופן נכון ומאוזן יותר. הקפדה על איזון רמת הסוכר ביחד עם התאמת מדרסים לחולי סוכרת יסייעו כמענה לכיבים. יש בכך כדי למנוע את הצורך בניתוח בקרב לא מעט מטופלים ולעיתים אובדן חלקי או מלא של כף הרגל.

מדרסים לחולי סוכרת במקום פצעים

אנשים רבים החולים בסוכרת מכירים את הבעיה – הופעה חוזרת ונשנית של כיבים ופצעים לא נעימים וכמובן גם מכאיבים. כאשר זהו המצב, אסור להזניח. באמצעות מדרסים שניתן להתאים במיוחד לאופי הבעיה ולמבנה כף הרגל מפחיתים את הכאב בכל צעד ובכל דריכה. באמצעות שימוש קבוע במדרסים קל יותר ללכת ולדרוך על הרגל ומקלים על תהליך ההחלמה של הפצעים והכיבים.

כאב בכף הרגל ותופעה של בצקת ונפיחות עלולים בהחלט להחמיר בימים חמים. זוהי תופעה ידועה. כך גם התופעה של כאבים כמעט בלתי נסבלים במידה ונאלצים לעמוד במשך שעה ארוכה או ללכת למרחק רב. השימוש במדרסים מתאימים, אורתופדיים, מוכיח את עצמו כיעיל במיוחד. האפשרות לרכוש מדרס שהותאם לאחר אבחון מנוצלת על ידי חולים רבים, ששואבים מכך תועלת רבה.

מכיוון שאצל סוכרתיים עשוי תהליך ההחלמה מכל פציעה בכף הרגל להיות ארוך יחסית, כדאי לעשות כל מה שניתן כדי להעניק לרגל תמיכה נאותה. מדרס יכול להפחית את הלחץ על נקודות שונות בכף הרגל. כדי להשיג תוצאה זאת ניתן להשתמש במדרס רך ומוטב לעשות זאת באמצעות התאמה מדרס אישי.

מדרסים לחולי סוכרת מביאים עימו יתרונות נוספים כגון הפחתת הסיכון לדלקות, פתרון גם לבעיות של כאבים בגב או בעקב, פתרון בעיה של כאבים בשל קשת גבוהה וכן הלאה. מובן שאת המדרס לא כדאי לרכוש רק כאשר מרגישים כאבים עזים או שהכיבים מאוד מפריעים. אם ניתן, כדאי להתאים את המדרס בשלב מוקדם ורק – תוך פניה למכון מקצועי להתאמת מדרסים אורתופדיים ומדרסים לחולי סוכרת.

חשוב להרגיש בנוח

איך יודעים אם מדרסים לחולי סוכרת שהתאימו לכם טוב ויעיל? התשובה לכך פשוטה – צריך להרגיש פשוט בנוח, מרגישים כיצד הלחץ על כף הרגל יורד ולא מרגישים אי נוחות, ומקפידים על בריאות הרגליים. את המדרס מומלץ למקם בתוך נעל איכותית, שגם מספקת לרגל אוורור נאות.

עדיף שהנעל לא תהיה צרה מדי ובדרך כלל עדיף שהיא תהיה במידה גדולה יותר ביחס לנעל הקבועה שאליה רגילים. בנוסף, חשוב להגיע להתאמת המדרס עם הנעל שאותה אתם מתכוונים לנעול בהמשך או לרכוש נעל במקביל לרכישת המדרס (יש מכונים אורתופדיים שמספקים גם מדרסים וגם נעלי איכות נוחות או נעליים אורתופדיות).

מה חשוב לוודא? חשוב לוודא שהתאמת המדרס נעשית באופן מוקפד ומקצועי. על איש המקצוע לקבל את מירב הנתונים מהמטופל. צריך לספר מהם הסימפטומים שמהם סובלים, מהם המלצות הרופא במידה וישנם. חשוב לשים לב שההכנה להתאמת המדרס כוללת לקיחת טביעת כף הרגל ובדיקה של מנח הרגל לקבלת תוצאה מיטבית.

חשוב שהמדרס כשלעצמו לא יביא ללחץ של קצות האצבעות על הנעל. הנעל צריכה להיות מעט ארוכה יותר. יש לשים לב שלאחר התאמת המדרס, ולאחר שימוש לתקופת מסוימת ייתכן יתבקשו שינויים קטנים. זהו דבר טבעי ומקובל וניתן להוסיף תמיכה ולשנות מעט את עיצוב המדרס על פי הצורך.

מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.