מדרסים לריצה

תוכן עניינים
למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

מדרסים לריצהפעילות גופנית נחשבת למומלצת על ידי מיטב המומחים והרופאים. בפרט, מומלץ מאוד לעסוק בפעילות גופנית אירובית, המשפרת את תפקוד הלב והריאות.

בין הפעילויות האירוביות הנפוצות ניתן למצוא את הריצה. בין הלוקחים חלק בפעילות זאת ניתן למצוא ספורטאים מקצועיים ובלתי מקצועיים, מבוגרים וכן ילדים. עבור רבים מאלה שעוסקים בפעילות זאת מדי יום או מפעם לפעם, יש חשיבות לשימוש במדרסים. אילו דגמים יהיו מועדפים? מדרסים לריצה כמובן. כדאי מאוד לדעת מדוע הם חשובים כל כך. לא פחות חשוב, לבין כיצד ואיך בוחרים את המדרסים הנכונים.

להקטין את הסיכון לפציעות

כל פעילות גופנית מאומצת (ריצה בהחלט יכולה להיות מאומצת), עלולה להוביל לפציעות שונות. בפרט, הדבר נכון עבור אלה שאינם נעזרים במאמן או מדריך מקצועי וכן כאלה שרוצים להגיע להישגים גבוהים ובמהירות. גם בריצה, אין קיצורי דרך ותמיד עדיף להעלות את קצב האימונים לאט ובהדרגה. מדרסים יכולים להקל מעל העומס שמוטל על כפות הרגליים, אך יש להם גם תועלות נוספות.

לא מעט אצנים מגלים עם הזמן כאבים בכפות הרגליים שהם תוצאה של שברים ייחודיים. שברים כאלה נקראים שברי מאמץ והסיבה היא עומס מוגבר לאורך תקופה ארוכה. כאשר מתגלים שברי מאמץ חשוב לתת לגוף את המנוחה לצורך החלמה.

מדרסים לריצה ידועים כמועילים לצורך מניעת שברי מאמץ והם נחוצים גם לאנשים שחוזרים לפעילות לאחר תקופת החלמה. בנוסף, השימוש במדרסים טובים מקטין את סיכון לפציעות ספורט ופציעות המקושרות לריצה. מדרס יעיל מאוד במניעת זעזועים שפוגעים בברכיים ועם הזמן גם בסחוס. שימוש במדרסים שומר על בריאות הגב. הם גם מסייעים לאזן את הרגל כאשר מנח הרגל לא אידיאלי.

שיפור היציבה והשגת תמיכה

השימוש במדרסים מומלץ במיוחד לכל מי שעוסק בריצה ומאובחן גם כבעל בעיה אורתופדית כזאת או אחרת. מדרסים חשובים, למשל, כאשר מדובר באתלט מקצועי או חובב שסובל מרגל שטוחה או מקשת מוגבהת. באמצעות התאמת מדרס ראוי מספקים תמיכה לכף הרגל, בדיוק במקומות הנחוצים. אצן מעמיס משקל ועומס על כף הרגל וכאשר כף הרגל איננה בנויה לחלוקת עומסים נכונה יופיעו עד מהרה כאבים, לעיתים גם נפיחות ואף עליה בסיכון לנקעים, קריעת רצועות וכן הלאה.

במובן ידוע, השימוש במדרסים בקרב כל מי שעוסק בריצה הופך להיות חיוני במיוחד עם העלייה בגיל. עבור מבוגרים מרגישים את תוצאות הפעילות במפרקים (במידה רבה – בברכיים) וכן בחוליות עמוד השדרה. אז כאשר מופעים כאבים, מדרסים נעשים יותר חיוניים.

אך האם כדאי להמתין רק עד לשלב שבו תופיע דלקת או כאב? לרוב התשובה היא  לא. אם רוצים לחשוב על המחר ולא רוצים להתעורר עם נזקים שניתן היה למנוע – כדאי להקדים ולרכוש מדרסים. אך לא מדרסים סתם כדאי לרכוש. כדאי להתאים אותם לפי מאפייני הרגל, לפי גיל המשתמש (הם יכולים להיות מומלצים גם לילדים), אופי הפעילות, המלצה רפואית.

אומנות התאמת המדרס

התאמת מדרס לכף הרגל, בפרט לספורטאים ולעוסקים בריצה היא מיומנות בפני עצמה. את המדרס כדאי ללא ספק לרכוש במכון מקצועי. אמנם יש בנמצא גם מדרסים מוכנים, שפשוט מכניסים לתוך נעלי הריצה, אבל לא תמיד זהו פתרון מספק.

כאשר מסיימים תהליך של אבחון מקצועי אפשר לדעת האם נחוצים מדרסים יותר נוקשים (כאשר מאבחנים בכף הרגל גמישות יתר ברצועות, בקשתות) או האם נחוצים מדרסים בעלי רמת נוקשות נמוכה ולמעשה – מדרסים רכים. יש בנמצא מדרסים שמיוצרים כיחידה אחת ויש כאלה שעשויים מכמה וכמה שכבות. גם זוהי דרך לשלוט במבנה הסופי וברמת הגמישות והרכות הנדרשת.

אולי תרצו לקרוא על:

הכל על ריצת שטח ומסלולים

מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.