מדרסים מגנטיים

תוכן עניינים
למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

מדרסים מגנטים הינם מדרסים מרופדים הנלבשים על כפות הרגליים. למדרסים אלה ישנן השפעות טיפוליות על קצות העצבים ברגל ועל הרקמות הסמוכות במטרה לשכך כאבים, על ידי אספקת שדה מגנטי בתבנית קבועה. בסיס הריפוד משמש כבסיס עבור המצע המגנטי.​השימוש בשדה מגנטי להקלה בכאב הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות, למרות שישנן מיעוט בראיות והוכחות מדעיות. קיימים שני סוגים עיקריים של מגנטים: מגנטים סטטיים או קבועים, שבהם השדה המגנטי נוצר על ידי הספין של מדרסים מגנטייםהאלקטרונים בתוך החומר עצמו, ומכשירים אלקטרומגנטים, שבהם נוצר שדה מגנטי לאחר הפעלת זרם חשמלי. רוב המגנטים המשווקים לצרכנים למטרות בריאות הם מגנטים סטטיים בעלי דרגות חוזק שונות, בדרך כלל בין 30 ל 500 MT. מגנטים אלו אושרו לשימוש על רקמות העור, מכיוון שהם נעדרים השפעות שליליות.

כיצד עובדים בפועל המדרסים המגנטים?

השימוש במכשירים מגנטים להקלת כאב נמצא בשימוש מגוון. ההערכה היא כי כ -28% מהחולים עם דלקת מפרקים שגרונית, אוסטיאוארתריטיס או פיברומיאלגיה משתמשים במגנטים או צמידי נחושת להקלת כאב. על פי אחד ממנגנוני הפעולה המוצעים, נראה כי השדות המגנטיים מסלקים באופן סלקטיבי את הדלקת העצבית על ידי שינוי פוטנציאל הממברנה. תיאוריה אחרת מציעה כי שדות מגנטיים מקדמים עלייה בזרימת הדם דרך העור והרקמה התת- שרירית, אשר מפחיתה את הכאב. המדרסים המגנטים פועלים על ידי יצירת שדה מגנטי דו קוטבי אשר מנסה להגביר את זרימת הדם באמצעות פעולה על מרכיב הברזל בדם ומולקולות ההמוגלובין. מעבר לכך המדרסים עשויים גם לשנות רגישויות עצביות, להפחית חומציות בנוזלי הגוף ולהגדיל את חמצון הרקמות.

כאבים בעקב, הם כאבים שכיחים בקרב ספורטאים וגם בקרב האוכלוסייה הכללית, בעיקר בקרב מבוגרים שלא פעילים מבחינה גופנית, או מבוגרים אשר עומדים שעות רבות על רגליהם עד כדי פגיעה חמורה וכרונית בעקב. ההערכה היא כי 10% מאוכלוסיית ארה"ב סובלת מכאבים אלה, בעיקר כתוצאה ממתח ועומס יתר מצטבר. התלונות האופייניות לכך הן כאבים דמויי סכין אשר נמשכים לאורך חודשים ואף שנים. אין בנמצא טיפול יעיל ודפינטיבי למצב זה, ולכן נעשה שימוש, בין השאר במדרסים מגנטים. מדרסים אלה עשויים לסייע גם במצבי דלקת שונים, אשר כוללים נפיחות של נימי דם.

האם מדרסים אלה נחשבים ליעילים?

מספר מחקרים נעשו בכדי לבדוק את יעילות המכשירים המגנטיים בכלל ויעילות המדרסים המגנטים בפרט. לא נמצאו מחקרים אשר יעידו בביטחון על יעילות המדרסים בהקלת כאבים. עם זאת, מבוגרים עם כאבים בכפות הרגליים עשויים להשפיע על הטיפול במגנטים באמצעות מערכות אמונות אישיות, כאפקט פלצבו. במרבית המחקרים, דיווחו שתי קבוצות המחקר אשר השתמשו במדרסים (פעילים/מגנטיים, ושאינם פעילים) על שיפור במצבן, כך שהמדרסים המגנטיים לא יכלו להוכיח יעילות גדולה יותר מהמדרסים הפשוטים יותר.

השפעת הפלצבו אשר נמצאה במחקרים אלה מתאימה למחקרים אחרים אשר בדקו השפעה זו ביחס לאוכולסייה הסובלת מכאב או עייפות. במחקר שנעשה בראשית שנות ה 2000, אשר כלל כ 100 אנשים אשר סבלו מכאבים בעקב, התגלה כי לא היה הבדל בשיפור התסמינים בין הקבוצה אשר השתמשה במדרסים מגנטים ובין קבוצת הביקורת. לאחר שמונה שבועות, שליש מהמשתתפים במגנטים דיווחו על שיפור – אך גם שליש מקבוצת הפלסבו. עם זאת, 33% מהמשתתפים סברו כי השיפור בתסמינים נגרם מהטיפול עצמו. לממצאים אלו ישנן השלכות כלכליות בעיקר על אותם חולים וסובלים מכאבי עקב. חולים אלה יכולים להסתפק, על פי רוב, במדרסים פשוטים וזולים יותר, בהשוואה למדרסים מגנטיים, וליהנות מאיכות טיפול דומה.

אולי יעניין אותך גם:

מדרסים להקלה על חולי דלקת מפרקים שגרונית

מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.