מדרסים לחולי דלקות מפרקים

תוכן עניינים
למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

מדרסים לחולי דלקות מפרקיםדלקת מפרקים, כמשתמע משמה, הינה מחלה שמביאה עימה פגיעה דלקתית במפרקי הגוף השונים. לרוב, מרגישים בתחילה את השפעות המחלה במפרקי האצבעות שבכפות הידיים וכן במפרקים שבכף הרגל ובברכיים.

בשלבים מסוימים של המחלה ובקרב חלק מהחולים תשפיע המחלה על מפרקים שונים כגון ירך וכן יחולו השפעות על הראייה ועל כלי הדם. שימוש במדרסים, הגם שאין הוא יכול לרפא כשלעצמו את המחלה, מביא עימו הקלה משמעותית בכאבים וכן באי הנוחות הנלווית ועשוי להאט את הנזק למפרקים.

עד כמה השפעת השימוש במדרסים תהיה משמעותית? השפעת מדרסים לחולי דלקות מפרקים תלויה בכמה גורמים – סוג המדרס, אופי הסימפטומים שמהם סובל החולה, חומר הגלם שממנו עשוי המדרס ומעל לכל – הצלחת ההתאמה בין המדרס לבין מבנה הרגל ועל פי אופי התקדמות המחלה.

שיכוך כאבים ומניעת נזק למפרקים

בין ההשפעות הישירות של דלקת מפרקים ניתן למצוא את השינויים המבניים באצבעות הידיים והרגליים וכן שינויים במפרקים נוספים. התהליך הדלקתי עצמו עלול להביא גם לכאבי גב וכן להשפעות בעלות אופי נוירולוגי (עצבי). סברה מוטעית היא שמדרסים נועדו לעוסקים בפעילות ספורטיבית בלבד.

אמנם ספורטאים בהחלט צריכים להשתמש במדרסים בעלי אפקט של תמיכה ברגל לצורך בלימת זעזועים, אולם למדרסים שימושים רבים נוספים. אפשר להתאים מדרסים לצורך סיוע לחולי דלקות במפרקים, אפשר להתאים מדרסים לאנשים שסובלים מעיוות באזור הבהונות או באזור העקב. מדרסים מסייעים להקל גם על חולים הסובלים מכאבי גב ודלקות גם בעמוד השדרה ובחוליות הגב.

החולים בדלקת פרקים סובלים מפרקים נוקשים וכואבים לאחר קימה משנת לילה והכאב עשוי להתגבר בימים קרים ומסיבות נוספות. חשוב לדעת שהתאמת מדרסים בשילוב נעליים נוחות תשפר את הסימפטומים וגם אם הכאב והנוקשות לא ייעלמו, אי הנוחות תפחת במידה ניכרת.

ראוי לציין שהשימוש במדרסים איננו מביא עימו תופעות לוואי כלשהן. אין זה טיפול פולשני אך השפעתו מורגשת היטב ובאופן מתמשך. השימוש במדרס יכול להקטין את הנזקים למפרקים ואם השימוש בו מומלץ לאנשים בריאים הסובלים מכאבים ברגליים (בעלי קשת גבוהה ברגל, למשל) הרי שעבור חולי דלקת פרקים הוא מומלץ שבעתיים.

איך בוחרים מדרס

אילו מדרסים לחולי דלקת מפרקים יכולים להתאים? ככלל, ניתן לבחור בין מדרסים קשים לבין מדרסים רכים. יש אפשרות לבחור גם מדרסים בעלי קשיחות חלקית ואם לא בטוחים מה יתאים – צריך לבדוק כמה אפשרויות או להתייעץ לפני שבוחרים.

יש מדרסים שמייצרים כיחידה אחת ויש כאלה שמיוצרים מכמה שכבות. מדרס אפשר לייצר עם תמיכה נוספת באזור העקב, עם תמיכה באזור הקשתות, עם תוספות שעוזרות לייצב את הרגל. את המדרס לא צריך לבחור בדרך של ניסוי וטעייה. הדרך הטובה ביותר היא לפנות למכון להתאמת מדרסים ולהסביר מהי מטרת במדרס.

חשוב להסביר היכן מרגישים כאבים, האם הבעיה היא בכף הרגל, באזור עצמות המסרק, באזור העקב או בכמה אזורים שונים במקביל. כדאי לדייק ולהסביר לפני הכנת המדרס האם ישנם כאבי ברכיים, בגב, באיזה אזור מרגישים את הכאב. לפני הכנת המדרס חשוב לוודא שלוקחים את תבנית כף הרגל והמידה.

נהוג לבדוק את המטופל גם במצב עמידה ולעיתים גם בתנועה. מדרס שייוצר רק לאחר לקיחת מידות ובדיקות מקובלות יוכל להביא את התועלת המרובה ביותר. חשוב שממכון להתאמת המדרסים ידע להציע את הפתרונות השונים, סוגי מדרסים שונים ממיטב חומרי הגלם. אפשר אומנם לרכוש מדרס מוכן מראש, אך עבור חולי דלקת פרקים זה פחות מומלץ ולרוב פחות יעיל. מדרס בהתאמה אישית ישפר את איזון הגוף, יספק תמיכה נאותה, יציבות ונוחות.

מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.