נעלי עבודה אורטופדיות – איך בוחרים?

תוכן עניינים
למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

shooesכדי להבין מהן נעלי עבודה אורטופדיות יש להבין מהן בעצם נעליים אורטופדיות ומהן נעלי עבודה רגילות. נעליים אורטופדיות נועדו לספק מדרך נעים ונוח לכף הרגל.

לצד נוחותן, הן אמורות גם לספק מענה לצרכים בריאותיים הנובעים ממאפייני כפות הרגליים של המשתמש והנועל – למשל קשת גבוהה או לחילופין רגל שטוחה – פלטפוס . נעליים אלו מתאימות אף לסובלים מבעיות גב וברכיים ולמצבים אורטופדיים אחרים.

מטרת נעלי עבודה אורטופדיות היא לספק הגנה לכף הרגל, ביחד עם מדרך נוח ובטוח גם במשטחים חלקים וגם באזורים המאופיינים עם אביזרים מסוכנים כגון מסמרים או שברי זכוכית וכן ברזלים וכיוצא באלה.

נעלי עבודה רבות כוללות גם אזורים קשיחים ונוקשים, למשל באזור הקדמי של הנעל. כך, האצבעות זוכות להגנה מפני מכה, ובמקביל הנעל מספקת הגנה מפני קשיחות באזור העקב. ניתן להבין, אם כך, שנעלי עבודה אורטופדיות צריכות לכלול מאפיינים מגוונים – הן מבחינת הנוחות והבריאות והן מבחינת החוזק והיציבות.

היכן ניתן לרכוש נעלי עבודה אורטופדיות?

האם בחנות לממכר נעלי עבודה? ואולי במקום אחר? לעומת נעלי עבודה רגילות, שאותן ניתן לרכוש בחנויות מתמחות ואצל משווקים שמציעים בגדים ונעלי עבודה חזקות, נעליים אורטודפיות מצריכות גישה אחרת.

במהלך הרכישה צריך לשים לב להתאמת הנעל לצרכי המשתמש לא רק מבחינה הגנה על הרגל אלא גם מבחינת התאמה למבנה כף הרגל. היות והדגש הוא על ההיבט האורטופדי, נכון יהיה לרכוש את הנעל במכון שמתמחה במוצרים אורטופדיים.

מדוע זה חשוב כל כך?

נעלי עבודה בעלות איכות אורטופדית המרופדות עם מדרסים נכונים, שומרות לא רק על בריאות כף הרגל כי אם גם על בריאות הגב והמפרקים. נעליים כאלה טובות גם לאנשים הסובלים מכאבי גב, אנשים שנושאים משאות כבדים. אלו נעליים ששומרות על מנח נכון של כף הרגל, מספקות יציבות ויכולת בלימת זעזועים.

חלק מהדגמים של נעלי העבודה האורטופדיות יכולים להתאים גם למדרסים. זה נכון בדרך כלל כאשר מדובר בנעלי עבודה בעלי רפידות נשלפות.

מדרסים יכולים להיות נחוצים כאשר קיימת בעיה רפואית, כאבים חזקים ומתמשכים ברגליים, צורך בתמיכה מיוחדת באזורים שונים כגון העקב, הקשת הקדמית, הקשת האורכית, כאבי דורבן או לשם הקלת כאבי גב או פריצת דיסק. זוהי סיבה נוספת להעדיף את רכישת הנעל (ביחד עם מדרס מתאים) במכון מקצועי לאורטופדיה ולמוצרים אורטופדיים.

מהם הקריטריונים שעל פיהם צריכים לבחור את נעלי העבודה האורטופדיות?

הקריטריונים מגוונים למדי והם כוללים בין היתר את סוג משלוח היד של בעל הנעליים, מבנה כף הרגל, סוגי הסיכונים שמקום העבודה מעמיד בפני העובד. יש נעלי עבודה קלות אך פחות ממוגנות ויש נעלים יותר כבדות ויותר קשיחות.

יש נעלים שתתאמנה יותר לאנשים שעובדים למשל באתרי בנייה ויש נעלים שמתאימות לאנשים שבמקום עבודתם מצויים חומרים חלקלקים כך שיש צורך בסוליה נגד החלקה.

כמובן, שכמו כל נעל אורטופדית, יש צורך להתאים את הנעל למבנה הרגל לצורת העקב, לעובדת קיומה או אי קיומה של הטיה בכף הרגל. יש כאלה שנחוצה להם נעל גבוהה ויש כאלה שעבורם עדיפה נעל יותר נמוכה, לעיתים גם רחבה למדי.

חשוב שהנעל שבה בוחרים תהיה נוחה מאוד, שלא תהיה גדולה מדי אך גם לא לוחצת. שמות של מותגים ידועים יכולים בהחלט להיות קריטריון מסייע לבחירה, אך אין זה קריטריון בלעדי. קריטריון נוסף הוא האפשרות להשתמש במדרס לפי מידה עבור אנשים שזקוקים לכך.

נעליים אורטופדיותקשה להפריז בחשיבות היתרה שיש לנעלים על איכות החיים של כולנו, על בריאותינו. נעליים טובות נחוצות בכל גיל, כאשר איכות מיוחדת ישנה לנעליים אורטופדיות.

נעל מסוג זה תועיל מאוד לאנשים שסובלים מכאבים בכפות הרגליים, אבל היא נחוצה לא פחות מכך גם לאנשים הסובלים מבעיות בברכיים, פגיעה בסחוס שבברך, לאנשים הסובלים מכאבי גב או נזק בחוליות.

נעל אורטופדית נועדה לסייע לשמור על יציבה נכונה של הגוף. דווקא בתקופה שבה אנשים רבים כל כך מעדיפים את המראה האלגנטי על פני נוחות ובריאות, חשוב להזכיר שנעילת נעליים לא בריאות לאורך זמן יכולה להזיק לרגליים ואפילו לגוף כולו. זה גם המקום גם לציין שישנן נעליים אורטופדיות שהן גם נוחות ובריאותיות וגם בעלות חזות יפה ואופנתית.

איך בוחרים נעלים אורטופדיות

נעליים אורטופדיות כדאי לבחור בהתאם למאפיינים שונים. ראשית, חשוב כמובן להקפיד על מידת הנעליים. גם הנעליים הטובות ביותר לא תהינה בריאות או נוחות כאשר הן לוחצות יתר על המידה או כאשר הן יותר מדי גדולות. למותר לציין שמי שמשתמש במדרסים רפואיים או לפי מידה צריך לבחור נעליים מעט ארוכות גדולות מהרגיל.

בנוסף למידת הנעל מבחינת אורך, חשוב להיות ערים לחשיבות מידת הנעל גם לרוחב. זהו עניין שרבים לא מועדים אליו. נעל שלוחצת על צידי הרגל פוגעת ביציבה ומובילה לכאבים. יש גם לשים לב שבחירה בנעל אורטופדית כזאת או אחת היא פונקציה של אופי הפעילות הצפויה. יש נעליים אורטופדיות שנועדו לפעילות ספורטיבית מאומצת. יש נעליים שנועדו להליכות ממושכות. יש נעליים שנועדו לאנשים שמרבים בעמידה וזקוקים לפתרון למניעת עייפות בכף הרגל ולשיפור זרימת הדם גם ללא תנועה מרובה.

במהלך הבחירה בנעל אורטופדית כדאי לשים לב לעובדת קיומם של מאפיינים שונים של כפות הרגליים. יש נעלים שתהיינה טובות לצורך תמיכה ברגל לאנשים בעלי קשת מוגבהת. יש נעלים שמספקות תמיכה מתאימה לאנשים שמרגישים לחץ באזור העקב או כאלה הסובלים מבעיות אורטופדיות שונות כגון כאבים בגב או בצוואר. חשוב לזכור שנעל טובה צריכה לספק תמיכה ואיזון לגוף כולו. נעל לא מתאימה, אפילו נעל יוקרתית אך בעלת מבנה לא מספק, תביא עם הזמן לפגיעה בגב, לשרירים תפוסים, לפעמים אפילו לעיוותים באצבעות של כף הרגל.

נעליים לרגליים בריאות

אם אתם סובלים מבעיית יציבה, אם אתם מרגישים תחושה של נימול בכפות הרגליים, אם אתם סובלים לעיתים קרובות מנקע, בכל המקרים הללו נעל אורטופדית בעלת תמיכה טובה תועיל לכם מאוד. נעליים אורטופדיות מתאימות יסייעו לאנשים שסובלים משברי הליכה, מכאבים בשל דלקות מפרקים מנטייה לצדדים של הבוהן ולעיתים שלאצבעות נוספות בכף הרגל.

יש נעליים אורטופדיות שמיועדות במיוחד לעוסקים בספורט, לרבות אצנים, רוכבי אופניים, טניסאים או שחקני משחקי כדור. יש נעלים שיפחיתו כאבים שהם תוצאה של פגיעת מיניסקוס, פריצת דיסק, פציעת ספורט. כדאי לשים לב שנעלים אורטופדיות בנויות כך שתיווצר תמיכה בכף הרגל כולה, כך שתהיה חלוקת עומס נכונה על כל המדרך. אם עד כה סבלתם מרגליים כואבות או עייפות, אם אתם חשים בסוף היום שהעקב כואב, אם יש לכם בצקת או נפיחות ברגל פעם אחר פעם – נעלים אורטופדיות ישימו לכך סוף.

גם איכות יש לתחזק

לסיום נזכיר שנעליים טובות, גם הטובות ביותר, אינן מחזיקות לנצח, במיוחד אם המטרה היא להשתמש בהן כנעלי עבודה לטווח הארוך. תקופת השימוש של הנעל תלויה כמובן בסוג הפעילות וברמת המאמץ וכן בהרגלי ההליכה ואופן היציבה. בכל פעם שהנעל כבר לא מספקת תמיכה כבעבר, חשוב להחליף את הנעל החדשה בישנה. כך, האפקט הבריאותי והמועיל יהיה מקסימלי, במיוחד כשבוחרים נעלי עבודה אורטופדיות.

מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.