כיצד בוחרים מדרסים?

למידע נוסף השאירו פרטים נוספים

כיצד בוחרים מדרסים?בחנויות נבחרות וכן במכונים לאספקת אביזרים וציוד אורתופדי ניתן למצוא מגוון רחב למדי של מדרסים. בין היתר, ניתן למצוא מדרסים שעשויים מספוג לצד מדרסים שעשויים פלסטיק נוקשה, יש מדרסים המשולבים עם סיליקון ויש כאלה שכוללים מתכת.

יש גם מדרסים שעשויים משכבות ויש כאלה שמשלבים בהם מגנטים, יש דגמים שמגיעים ארוזים ומוכנים לשימוש ויש כאלה שמצריכים תהליך של התאמה, מדידה וייצור מותאם אישית.

אז כיצד נכון יהיה לגשת לתהליך של בחירת מדרסים? האם להסתפק במוצר זול ובסיסי או שכדאי להעדיף רק דגם יקר? האם עדיף לבחור מדרס רך יחסית, או שכדאי להעדיף דגם נוקשה, שמייצב את כף הרגל ומעניק תמיכה מקסימלית?

מדרסים, נוחות ומבנה כף הרגל

כיצד כדאי לגשת לבחירת המדרסים הרצויים לכם? רצוי להתבסס על מבנה כף הרגל. במידת מה, זה דומה לבחירה של נעל טובה – היא לא צריכה להיות גדולה מדי וגם לא קטנה מדי. כך גם המדרס – הוא לא צריך להיות גדול מדי וגם לא קטן מדי, לא צר מדי אך גם לא רחב. את המדרס יש לבחור בהתאמה למבנה כף הרגל וכן בהתאמה לנעל המועדפת עליכם. יש להתרשם גם מהעובי של המדרס ומדרגת הקשיחות או הגמישות שלו.

מצאתם מדרס שמרגיש לכם נוח? מצאתם דגם שנראה לכם מתאים מבחינת הגודל? עשיתם צעד אחד בכיוון הנכון. יחד עם זאת, חשוב לשים לב למבנה כף הרגל. יש שוני עצום בין מדרס שיתאים לאנשים הסובלים מרגל שטוחה לעומת מדרסים לאנשים שכף הרגל שלהם מאופיינת בקשת עמוקה.

יש דגמים שיתאימו מאוד לאנשים הסובלים מכאבים בעקב או דורבן ויש כאלה שיתאימו מאוד כאשר מרגישים אי נוחות באזור שבקרבת האצבעות. התאמה של מדרס טוב צריכה למעשה להתבסס על אופי היציבה, לא פחות מאשר מבנה כף הרגל עצמה.

נגד כאבים ושיכוך זעזועים

בחירה במדרס צריכה להיעשות גם על פי מאפייני המדרסים השונים ואופי השימוש בהם. במה הדברים אמורים? למשל, אם מדובר בספורטאי, הרי שיש צורך לבחור בדרך כלל מדרס גמיש ובשום אופן לא קשיח ונוקשה. המדרס במקרה זה נועד למקסם את האפקט של שיכוך זעזועים. יש מדרסים שיהיו אפקטיביים במיוחד עבור אנשים שנמצאים בתנועה רבה במשך היום ויש כאלה שמתאימים לאנשים שמרבים בעמידה.

מדרסים קשיחים יחסית יתאימו לאנשים שסובלים מגמישות יתר בכף הרגל וכן כאלה שזקוקים לתמיכה מקסימלית. יש מדרסים שיותאמו לאנשים שסובלים משברי הליכה ויש כאלה שיוכלו לסייע להקלה על גב כואב או ברכיים דואבות. במהלך התאמת המדרס חשוב לספק את מקסימום המידע לאנשי המקצוע במכון האורתופדי. הללו יוכלו להציע את המדרסים שיהיו עבורכם טובים באמת.

מדרסים ועלויות

אי אפשר להתעלם מהעובדה שמדרסים שונים יכולים להימכר במחירים שונים. אך תהיה זו טעות לבחור את המדרס אך ורק מתוך שיקולים על עלות. כדאי לבחור את המדרס שיתאים לצרכיכם, למבנה כף הרגל שלכם, להמלצות האורתופד או מאמן הספורט שלכם. חשוב לבחור מדרס שיתאים למבנה כף הרגל ואופי הכאבים או אי הנוחות שמהם אתם סובלים ושבגינם אתם זקוקים למדרס.

מדרסים זולים יכולים להיות טובים במידה ורוצים לתקן אי נוחות קלה בכף הרגל, ללא כאב וללא בעיה של מנח לא תקין או קשת מוגבהת. בכל מקרה שבו רוצים פתרון אמיתי, מדרס בהתאמה אישית, גם אם יהיה יקר יותר, יהיה טוב יותר. יש לציין שבהחלט לא צריך לבחור את המדרסים היקרים ביותר, וכדאי לבצע השוואת מחירים לפני קניה.

מדרסים לכאבים בעקבכאבים בעקב יכולים להתרחש עקב חבלה או עקב דלקות. לעיתים, הכאב בעקב הינו תוצאה של דלקת המכונה בשם דורבן ולפעמים הכאב הינו תוצאה של מחלה כרונית כגון סוכרת.

כאב ממוקד יכול להיות תוצאה של קשת מוגבהת או בשל שינויים ניווניים. בין אם בשל דלקת פרקים, בין אם בשל שברי הליכה, בין אם בשל עודף משקל ובין אם בשל כל סיבה אחרת, בהחלט יתכן שניתן להקל ואף להעלים את הכאב באמצעות מדרסים ופעילות גופנית.

מדרסים לכאבים בעקב יכולים לסייע גם כאשר הכאב נובע מסיבה נוירולוגית כלשהי וכן כאשר הכאב נובע מפעילות גופנית מאומצת. בין אם ניתן טיפול נוסף, תרופתי או פיזיותרפיה ובין אם לאו, מדרסים הינם פתרון חשוב, שיכול לסייע בזירוז ההחלמה ומניעת החמרה. את המדרסים עדיף לרכוש במכונים מתמחים, שמציעים גם דגמים לפי מידה, בהתאמה אישית, וגם פתרונות מוכנים מראש כגון דגמים על בסיס סיליקון.

הגבהה באזור העקב

כאבים באזור העקב יכולים לנבוע מפגיעה בעצב, מחלוקת משקל לא נכונה, מיציבה לא טובה. כאבים יכולים להיות תוצאה של מתיחה באזור הרצועה, קרע ברקמת חיבור, פעילות גופנית שבוצעה בעוצמה רבה מדי. התאמת מדרס לכאבים בעקב יכולה למנוע החמרה של פגיעה בשלביה ההתחלתיים ולא פחות חשוב – היא יכולה גם למנוע פגיעה כאשר ידועה נטייה לכאבים. בין היתר, ניתן להתאים מדרסים לנעלי ספורט, יש אפשרות להתאים מדרסים לנעליים גבוהות, לנעלי הליכה. אפשר להתאים מדרסים חלקיים, שנועדו להגביה אזורים ממוקדים בכף הרגל וכך להקל על כאב באזור העקב.

הגבהה של אזור העקב יכולה להיעשות באמצעות מדרסים רכים או קשיחים. ישנה אפשרות להתאים מדרסים המבוססים על כמה שכבות שונות ויש גם דגמים שבנויים כיחידה אחת. מדרסי שכבות ניתן לשפר ולעצב באופן אישי עבור כל מטופל ומטופל. במידה ומאובחן מצב שבו הכאב באזור העקב נובע בשל רפיון של הרצועות וגמישות יתר של כף הרגל, עדיף יהיה לבחור במדרסים קשיחים ולא בדגמים רכים. במידה ועוסקים בספורט, עדיף בדרך כלל להשתמש במדרסים רכים שיש להם אפקט איכותי של שיכוך זעזועים.

טיפול בקשת גבוהה

לא תמיד הכאבים בעקב נובעים באופן ישיר מפגיעה או נזק באזור זה. לפעמים, עיקר הבעיה היא חלקות עומס לא טובה, כאשר אחת הקשתות בכף הרגל מוגבהת יותר מדי. במצב כזה, יש צורך לתמוך את הקשת. המדרס צריך להיות מותאם לסוג הקשת, למידת הגמישות, למיקום המדויק שבו חשים כאב או לחץ.

כאשר מבקשים להכין מדרס שיעלים את הכאב, כאשר מחפשים פתרון טוב ומקצועי וכאשר מדרס פשוט לא מוכיח את עצמו, חייבים להזמין מדרס בהתאמה אישית. הכנת מדרס מסוג זה מבוססת על מדידת כף הרגל, בדיקת אזור העקב והקשתות, התייחסות למצב רפואי ומחלות קיימות. במהלך ההתאמה בודקים את מנח כף הרגל, בודקים האם יש הטיה של העקב או של כל כף הרגל. מדרס יכול לתקן צורת הליכה לא נכונה ולסייע להתגבר על הרגלים לא נכונים וחלוקת משקל שגויה שמובילה לכאבים.

לא צריך לסבול

גם אם אתם סובלים מכאבים ברגל ובעקב לאורך שנים, גם אם ניסיתם טיפולים שונים ללא תועלת, לא צריך להמשיך ולסבול. קיימים סוגים שונים של מדרסים, רכים וקשים, עבים או דקים. אם מדרס אחד לא הועיל, צריך למצוא מדרס מסוג אחר. מכון למדרסים, מקום שמתמחה בהכנה, התאמה ואספקה של מדרסים יוכל להפסיק את הסבל והכאב. עם מדרס חדש וטוב אפשר לדרוך על הרגל בתמיכה מלאה.

מי צריך מדרסים?מרבית הנעלים שכולנו נועלים לא נוצרו באופן אידיאלי ביותר, על פי תבנית כף הרגל של האדם הנועל אותם. משום כך, אנשים רבים מדווחים על אי נוחות בשעה שהם נדרשים לנעול נעל לפרק זמן ארוך.

במקרים כאלה, ניתן להמליץ על שילוב בין הנעל לבין מדרס, שמשפר לאין ערוך את הנוחות בזמן הליכה, עמידה או ריצה. אך האם מדרסים נועדו אך ורק לאנשים שמרגישים שהנעל לא יושבת באופן המדויק ביותר ולא מספקת את המדרך המושלם? מסתבר שמדרסים יכולים להועיל לשורה שלימה של אנשים, חלקם בהחלט יכולים להיקרא גם מטופלים, אנשים שנמצאים בתקופת החלמה או שיקום וכן כאלה הסובלים מכאבים.

המדרס כמענה אורתופדי

רבים זקוקים למדרסים, בין היתר מבוגרים וילדים, ספורטאים ומחלימים. בראש ובראשונה, זקוקים למדרסים אנשים בעלי כאבים, ליקויים או פציעות על רקע אורתופדי. בעיה אורתופדית שניתן לפתור על ידי מדרסים כוללת למשל רגל שטוחה (פלטפוס), קריסה של הקשת האורכית, או קיומה של קשת מוגבהת שמובילה לכאבים ולאי נוחות. גם בוהן קלובה או עקמומיות בעזור העקב יכולים להביא לצורך במדרסים.

מצב אורתופדי נוסף שבו מומלץ לעשות שימוש במדרסים הינו כאבי גב. יכולים להיות אלה כאבים בגב התחתון או באזור הגב העליון והצוואר, ובדרך כלל יש מעורבות של יציבה ושיווי משקל. לצד חיזוק שרירים מייצבים, גם השימוש במדרסים מאוד מומלץ. מדרסים יכולים לסייע לאנשים שבשל מבנה הרגל והעקב יש להם נטייה לנקע. מדרס יכול להועיל גם לאנשים שיש להם שינוי מבני שנקרא דורבן וכן לאנשים שסובלים מדלקות בכפות הרגלים או דלקת פרקים. למותר לציין שגם מי שסובל מנפיחות ברגל או מפצעים (למשל בשל סוכרת) יכול להיעזר במדרס שהותאם למצבו.

מדרס לעוסקים בספורט

אנשים שעוסקים בספורט נחשבים לבריאים מהממוצע ובדרך כלל זה בהחלט נכון. יחד עם זאת, ספורטאי שמעמיס על גופו מאמץ ניכר עשוי לסבול מפציעות וכאבים שונים. התאמה של מדרס לנעלי הספורט יכולה למנוע פציעות מסוגים שונים וכן כאבים. מדרס יכול לשפר את מנח הרגל ובכך למנוע אובדן שיווי משקל או נקע. מדרס יכול לשמש כבולם זעזועים ובכך להגן מפני שרירים תפוסים, כאבי גב ופגיעות בברכיים.

מדרסים מומלצים מאוד לאנשים שעוסקים בספורט באופן קבוע, לאצנים, לשחקנים במגוון משחקי הכדור, לטניסאים, לאתלטים. חשוב להתאים את המדרס לסוג הספורט ולפעילות הגופנית ויש הממליצים על שימוש גם בקרב ילדים. כמעט מיותר לומר שספורטאים בעלי ליקוי כגון רגל שטוחה או כאלה שחוו פציעה, קרע ברצועה, דלקת בגיל אכילס וכיוצא באלה, זקוקים בדרך כלל למדרסים מותאמים אף יותר מאחרים.

מדרסים כמענה שיקומי

פעמים רבות יהווה המדרס פתרון מומלץ מאוד לאנשים שזקוקים למענה מתאים כחלק משיקום רפואי או החלמה מפציעה. דוגמא לכך ניתן למצוא בקרב אנשים, חיילים ולעיתים גם ספורטאים שסובלים משברי הליכה או שברי מאמץ. שברים כאלה, שהם למעשה מעין סדקים בעובי שערה שמופיעים בעצמות כף הרגל, נובעים מעומס רב ומרוכז שהוטל על העצם.

כאשר העומס מוטל על כף הרגל פעם אחר פעם, בתקופות זמן ארוכות של שבועות או חודשים, העצם לא יכולה לשקם את עצמה באופן טבעי. מנוחה ממאמץ והתאמת מדרס יספיקו, בדרך כלל, כדי להניח לעצם לשקם את עצמה. בנוסף, מדרסים יכולים להיות מתאימים לשיקום גם לאנשים שעברו תהליך טיפולי לרבות התערבות כירורגית. למנותחי גב, למנותחים בכפות הרגליים, למחלימים מפציעות, מדרסים יכולים להוות חלק חשוב מתהליך השיקום, לעיתים לצד אביזרים אורתופדיים נוספים כגון חגורת גב או סדים ומקבעים.

Picture of מרק איווניר התאמת מדרסים
מרק איווניר התאמת מדרסים

מרק איווניר מייסד ומנהל המרכז למדרסים. המקום שמרכז עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עולם המדרסים והתאמה אישית של מדרסים לרגל.

מדרסים לסנדלים
מדרסים לסנדלים

כשחושבים על מדרסים לכף הרגל, מתעוררות באופן כמעט אוטומטי מחשבות על נעליים סגורות. אכן, הרוב הכמעט מוחלט של המדרסים מותאמים לנעליים סגורות. אבל, וזה אבל

למאמר המלא »